Bez kategorii

Czyszczenie paneli słonecznych: Powinieneś się o to martwić?

Panele słoneczne muszą być wystawione na działanie promieni słonecznych, aby produkować energię. Jednakże, jeżeli nie mieszkasz w miejscu, w którym wydmuchuje się duże ilości smogu, kurzu, brudu lub piasku, czyszczenie paneli słonecznych z reguły nie jest konieczne. W większości przypadków okazjonalne opady deszczu wystarczą do naturalnego i bezpiecznego utrzymania paneli słonecznych w czystości i bez zanieczyszczeń, które mogłyby obniżyć produkcję. Dobrym pomysłem może być okazjonalne odświeżenie paneli, jeśli mieszkasz w obszarze, w którym występują ciężkie cząstki stałe w powietrzu. Oto odpowiedzi na niektóre z najważniejszych pytań, jakie właściciele systemów solarnych mają na temat czyszczenia paneli słonecznych i jak zrobić to bezpiecznie.

Jak czyścić panele słoneczne: jakich produktów należy używać, jeśli w ogóle?

Podczas czyszczenia paneli słonecznych najważniejsze jest, aby pamiętać o tym, że zarysowanie lub uszkodzenie szkła w jakikolwiek sposób zmniejszy produkcję energii z paneli. Najlepiej podejść do czyszczenia paneli w ten sam sposób, w jaki możesz czyścić swój samochód. Najbezpieczniejszą i najłatwiejszą metodą czyszczenia jest mycie mydłem i ciepłą wodą za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki. Pomocne może być również użycie wycieraczki do usuwania brudnej wody. Pamiętaj, aby za wszelką cenę uniknąć uszkodzenia lub zarysowania szyby! W rzadkich przypadkach tłuste plamy mogą pojawić się na twoich panelach. Możesz je znaleźć, jeśli mieszkasz w pobliżu wspólnej trasy ciężarówki lub lotniska, i można się z nimi uporać z odrobiną alkoholu izopropylowego i szmatą. Należy jednak unikać stosowania silnych płynów czyszczących, ponieważ mogą one zaciekać i uszkadzać szkło.

Czy warto płacić za usługę czyszczenia paneli słonecznych?

Podobnie jak w przypadku myjni samochodowej, istnieją profesjonalne opcje czyszczenia paneli słonecznych, a twój instalator może nawet zrobić to dla Ciebie, za opłatą. Jeśli masz system dachowy, to może być dobrym pomysłem, aby włączyć usługę czyszczenia, jeśli tylko ze względów bezpieczeństwa. Usługi czyszczenia wonât zrobić znacznie inną lub lepszą pracę niż można zrobić samemu, ale są one wyposażone do bezpiecznego czyszczenia i konserwacji jednostek dachowych. W przypadku urządzeń montowanych na ziemi może nie być warte opłaty serwisowej, gdy można bezpiecznie i skutecznie czyścić własne panele wężem, mydłem i miękką szmatką.