Bez kategorii

Jak czyścić panele słoneczne

Panele słoneczne są zazwyczaj samoczyszczące, ale w szczególnie suchych miejscach lub tam, gdzie przechylenie panelu jest minimalne, kurz i inne substancje, takie jak ptasie odchody, mogą się gromadzić z czasem i wpływać na ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez moduł. Zabrudzenia i ptasie odchody nie muszą przykrywać całego panelu, aby uzyskać efekt. To właśnie tutaj może być konieczne czyszczenie paneli słonecznych. W dłuższej perspektywie czasowej może pojawić się pytanie „jak często wymieniać panel słoneczny?”.

Porady dotyczące czyszczenia szkła paneli słonecznych

Przede wszystkim bezpieczeństwo przy czyszczeniu paneli słonecznych – przed przystąpieniem do czyszczenia należy postępować zgodnie z opisaną w instrukcji obsługi procedurą wyłączania instalacji.

Czyste panele słoneczne z ziemi

Ze względów bezpieczeństwa warto również w miarę możliwości czyścić panele z ziemi. Dobrej jakości miękka szczotka i ssawka z plastikowym ostrzem z jednej strony i gąbką pokrytą szmatką z drugiej strony w połączeniu z długim przedłużeniem mogą stanowić doskonałe narzędzie pozwalające na utrzymanie się na ziemi. Aby strumień wody dotarł do paneli, należy użyć węża z odpowiednią dyszą.

UWAGA: Jeśli czyszczenie paneli z ziemi nie jest możliwe, nie należy próbować wchodzić na dach bez odpowiedniego sprzętu ochronnego i przeszkolenia. Jeśli tego nie zrobisz, zatrudnij w zamian odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę.

Optymalny czas czyszczenia paneli słonecznych

Panele słoneczne należy czyścić w pochmurny dzień, wcześnie rano lub wieczorem. Jeśli słońce bije na panele, zużyta woda może szybko wyparować, a brud się rozmazuje.

Wczesny poranek może być szczególnie dobrym momentem na sprzątanie, ponieważ rosa, która osiadła na panelach w ciągu nocy, prawdopodobnie złagodziła brud. Oznacza to, że do czyszczenia paneli słonecznych trzeba będzie zużywać mniej wody i energii.

Materiały i metody czyszczenia paneli słonecznych

Jeśli panele są suche, przed zetknięciem się z modułami z wodą, Â najpierw wyszczotkuj luźne materiały – ułatwi to i przyspieszy czyszczenie.

Do usuwania zapieczonych materiałów nie należy używać metalowych przedmiotów ani twardych produktów ściernych. Drapanie szkła na panelu słonecznym może wpłynąć na jego wydajność, ponieważ rysy będą rzucać cień. Jeśli to możliwe, należy unikać stosowania detergentów, ponieważ mogą one powodować powstawanie smug na szybie panelu. Użycie proszków ściernych może również spowodować zarysowania paneli.

Ze względu na specyfikę wysokiej jakości szkła solarnego, czysta woda i odrobina szorowania grubą szmatką pokrytą gąbką lub miękką szczotką powinna usunąć najbardziej uporczywe zabrudzenia. Można również używać plastikowych zmywaków.

Jeśli woda zasilana z sieci jest twarda (bogata w minerały) i dostępna jest woda deszczowa, użyj jej jako końcowego płukania, a następnie osusz rakla. W przypadku twardej wody należy pamiętać, że zarówno woda z zawartością minerałów, jak i woda z zawartością minerałów może tworzyć osady na szkle podczas suszenia.

Radzenie sobie z tłustymi plamami

Tłuste plamy mogą wystąpić w niektórych scenariuszach instalacji, np. jeśli mieszkasz w pobliżu lotniska i znajdują się pod torami lotniczymi lub jeśli mieszkasz w pobliżu i pod wiatr głównej drogi uczęszczanej przez ciężarówki. Jeśli na panelach zaczynają pojawiać się tłuste plamy, alkohol izopropylowy może być stosowany jako środek do punktowego czyszczenia.

Ostatnie słowo na temat czyszczenia paneli słonecznych

Stare powiedzenie „jeśli się nie zepsuje, nie naprawiaj” ma zastosowanie – w większości przypadków instalacji w budynkach mieszkalnych czyszczenie paneli słonecznych po prostu nie jest warte zachodu – lub potencjalnego niebezpieczeństwa przy wchodzeniu na dach. Chyba, że brud jest wyraźnie widoczny lub wydajność jest zauważalnie obniżona; po prostu pozwól naturze zrobić to za Ciebie – tak jak robi to przy tworzeniu energii słonecznej :).

Jak często wymieniać panel słoneczny?

„Jak często wymieniać panel słoneczny?” to pytanie, które można zadać przy zakupie systemu, a nawet po kilku latach jego posiadania. Więc, jak długo będzie trwał panel słoneczny? Większość naszych paneli słonecznych posiada nawet 25-letnią gwarancję wydajności, a ich żywotność może wynosić 40 lat.

Zobacz również: Mycie i czyszczenie solarów