Bez kategorii

Najlepszy sposób na czyste panele słoneczne

Panele słoneczne nie posiadają żadnych ruchomych części, dlatego też nie ma zbyt wiele do zrobienia w zakresie konserwacji. Jednakże, czyszczenie jest jednym z aspektów konserwacji paneli słonecznych, który nie powinien być traktowany lekko. W tym artykule dowiesz się, jak należy czyścić panele słoneczne we właściwy sposób.

Jak czyścić panele słoneczne

Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli czyszczenie paneli słonecznych wymaga wspinania się na dach. Zastanów się nad zakupem profesjonalnych urządzeń do czyszczenia paneli słonecznych, aby wykonać tę pracę.

Dlaczego miałbym czyścić moje panele słoneczne? Wiemy, że kurz, brud, pyłki, ptasie odchody i inne zanieczyszczenia mogą negatywnie wpływać na wydajność paneli słonecznych.

Google przeprowadził przełomowy eksperyment na ich farmie słonecznej o mocy 1,6 MW w Mountain View w Kalifornii. Odkryli, że oczyszczanie słońca jest „najlepszym sposobem na zmaksymalizowanie energii, którą wytwarzają”. Czyszczenie paneli słonecznych, które działały przez 15 miesięcy, podwoiło ich wydajność energetyczną.

To samo badanie wykazało również, że deszcz nie jest satysfakcjonującym sposobem czyszczenia paneli słonecznych. Profesjonalnie czyszczone panele słoneczne miały o 12% wyższą wydajność energetyczną w porównaniu z tymi czyszczonymi przez deszcz.

Szukasz firmy do wykonania tych prac? Sprawdź: Profesjonalne czyszczenie fotowoltaiki

Ile pieniędzy kosztowałoby mnie zaniedbanie czyszczenia paneli słonecznych? Rozsądne jest założenie, że panele słoneczne mogą stracić 15-25% swojej wydajności, jeśli nie zostaną odpowiednio wyczyszczone. Dosłownie oznacza to, że będą one generować 15-25% mniej energii elektrycznej, którą teraz trzeba będzie pozyskać od firmy energetycznej po ich cenie. To łatwo dodaje kilka lat dodatkowego czasu zwrotu.

Jak często należy czyścić panele słoneczne? W większości miejsc, zimą jest więcej zanieczyszczeń, dlatego wiosną jest dobry czas na coroczne sprzątanie. Panele słoneczne, które są czyszczone raz i dwa razy w roku, wytwarzają odpowiednio 3,5% i 5,1% więcej energii elektrycznej niż te, które pozostają nieoczyszczone.

W południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, gdzie opady są ograniczone jednorazowo na kilka miesięcy, nagromadzenie zanieczyszczeń jest znacznie większe. Panele słoneczne, które są zainstalowane w pobliżu źródeł zanieczyszczeń, takich jak autostrady, fabryki i lotniska, muszą być czyszczone częściej. Inne szczególne przypadki do rozważenia to jesień i zima, gdzie usuwanie liści i śniegu jest ważne dla optymalnego działania.

Inną rzeczą, którą należy zauważyć jest to, że woda deszczowa ma łatwiejszy czas czyszczenia paneli słonecznych, które są przechylone (w przeciwieństwie do płaskich paneli słonecznych).

Oto najlepsza rada, jeśli chodzi o częstotliwość: Monitoruj zmiany mocy swoich paneli słonecznych przed i po czyszczeniu. Eksperymentuj z różnymi przedziałami czasowymi. Zwróć uwagę i oceń, co działa.

Czyszczenie paneli słonecznych nie różni się tak bardzo od czyszczenia typowego okna. Nie jest ono również zbyt czasochłonne. Zaniedbanie w czyszczeniu paneli słonecznych nie różni się wiele od wyrzucania pieniędzy przez okno. Samooczyszczające się systemy solarne są dostępne dla tych leniwych ludzi, którzy są gotowi wydać dodatkowe pieniądze.