Bez kategorii

Zasady dotyczące wody do czyszczenia paneli słonecznych!

Poniżej wymienione są ważne czynniki, które należy rozważyć przed przystąpieniem do czyszczenia paneli słonecznych wodą, nawet jeśli zamierzasz zlecić czyszczenie profesjonalistom.

1. Rodzaj wody:

Jeżeli RO nie jest dostępna, można użyć wody deszczowej lub wodociągowej o niskiej zawartości minerałów i całkowitej twardości mniejszej niż 75 mg/L.

Woda ze znaczną ilością rozpuszczonych minerałów, często nazywana wodą twardą, pozostawia na szkle osad. Powoduje to powstawanie na szkle plam lub zgorzeliny, które uszkadzają szkło i zmniejszają ilość przechodzącego przez nie światła słonecznego.

Dlatego przed przystąpieniem do czyszczenia paneli należy wziąć pod uwagę dostępność wody.

2. Ciśnienie

Ciśnienie wody, o którym tutaj mowa, jest siłą, z jaką woda będzie wypływać z rury służącej do czyszczenia paneli. Jest to również wskaźnik siły, z jaką woda będzie uderzać w panele słoneczne.

Na końcu rury znajduje się dysza do kontroli ciśnienia wody. Dysze są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, takich jak przystawki do płynu czyszczącego i są zdolne do szerokiego zakresu ustawień ciśnienia.

3. Temperatura

Dopuszczalna jest maksymalna różnica wynosząca 20 stopni. Im większa jest różnica między wodą a panelem słonecznym, tym większe są szanse na pęknięcie szyby na skutek nagłej zmiany temperatury (szok termiczny).

4. Pora dnia

Po zachodzie słońca i przed wschodem, kiedy produkcja energii słonecznej jest na najniższym poziomie, jest to idealny czas do czyszczenia paneli. Dzieje się tak dlatego, że gdy panele nie wytwarzają energii elektrycznej, ryzyko porażenia prądem jest minimalne.

W tym czasie panele będą również chłodniejsze, a tym samym bliższe temperatury otoczenia, więc prawdopodobieństwo, że będą miały inną temperaturę niż woda używana do ich czyszczenia, jest mniejsze.

5. Plamy

Nigdy, przenigdy nie rysuj/szoruj powierzchni panelu słonecznego, aby usunąć plamy.

Uszkadza to nieodwracalnie ARC, tzn. „powłokę antyrefleksyjną” na szybie panelu.

Jeśli plamy znajdują się na panelach od dłuższego czasu, zalecamy skontaktowanie się z instalatorem/producentem paneli w celu uzyskania informacji o zatwierdzonych środkach czyszczących.

6. Panel strona tylna

Tylna powierzchnia panelu słonecznego nie wymaga rutynowego czyszczenia, jak powierzchnia przednia.

Specyficzne czyszczenie brudu lub zanieczyszczeń może być przeprowadzone, jeśli na tylnej stronie arkusza widoczne są zanieczyszczenia. Można używać tylko miękkiej gąbki lub ściereczki z mikrofibry.

Przy czyszczeniu zabrudzeń na tylnym arkuszu należy unikać używania ostrych przedmiotów, które mogą uszkodzić materiał powodując szczelinę.